Ujeżdżenie to najbardziej elegancka dyscyplina jeździecka. W sporcie tym kluczowe jest osiągnięcie maksymalnego porozumienia i harmonii między jeźdźcem, a koniem. Ta konkurencja olimpijska często porównywana jest do łyżwiarstwa figurowego, tutaj także choreografia konkursów finałowych układana jest pod konkretną muzykę, ale zamiast pary tancerzy, mamy jeźdźca i „tańczącego” wierzchowca. W Ośrodku Szkolenia Olimpijskiego – GOSiR Zakrzów prężnie działa LKJ Lewada, klub ujeżdżeniowy z blisko trzydziestoletnią tradycją, którego zawodnicy reprezentują Polskę na międzynarodowych arenach. LKJ Lewada to najwyżej sklasyfikowany od lat klub w rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego.

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która dynamiką i efektownością przyciąga liczną publiczność. Skoki polegają na pokonaniu przeszkód bez zrzutek i w jak najkrótszym czasie. Proste zasady i ekspresja sprawiają, że to także najbardziej medialna dyscyplina jeździecka. W Zakrzowie rozgrywane są zawody stopnia regionalnego i towarzyskiego w skokach przez przeszkody, z których najważniejszy jest odbywający się cyklicznie na zakończenie sezonu halowego Puchar Opolszczyzny.

Polo to zespołowa gra rozgrywana konno na boisku przez dwie drużyny. Jeźdźcy za pomocą mallet (długich kijów) starają się zdobyć bramki odbijając piłkę o średnicy około 15 cm. Mecze polo rozgrywane mogą być w plenerze na podłożu trawiastym, albo w hali na podłożu piaskowym. W Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zakrzowie działa też klub Silesia Polo Club, który organizuje zawody na tutejszym zewnętrznym boisku trawiastym.